Začátek podnikání nemusí být vůbec složitý. Je však potřeba si zjistit, co vše do něj budete potřebovat. Mnoho lidí začíná podnikat již při škole, jelikož pro ně podnikání nabízí výhodnější podmínky a jejich byznys se rozjedete ještě před vstupem do pracovního života. Existuje mnoho důvodů, proč dát přednost podnikání před pracovním poměrem. V první řadě jste sami páni svého času a pracujete na něčem, co je jenom vaše. Nikdo vás tedy nemůže z práce vyhodit a cizím zaviněním se nemůžete ocitnout ze dne na den na ulici - vy sami jste strůjci svého štěstí.

V čem začít podnikat

Nejprve byste si měli důkladně promyslet, v čem chcete podnikat. Zajímá vás sektor obchodu nebo spíše služeb? Sami si promyslete, v čem jste dobří, co vás baví a naplňuje. Není to něco, co byste zvládli vymyslet ze dne na den. Většinou se jedná o běh na dlouhou trať a je tak i možné, že nejprve začnete podnikat v něčem jiném a k tomu, co vás bude naplňovat, se až časem dopracujete.

Návštěva živnostenského úřadu

Prvním krokem, který za svým cílem podniknete, by měla být návštěva živnostenského úřadu, kde si vyřídíte své živnostenské oprávnění. Vybírat zde můžete z několika živností. Je také možné, že svou činnost mezi nimi nenajdete a nakonec zjistíte, že potřebujete jiné podnikatelské oprávnění než to živnostenské. Prostřednictvím jednotného registračního formuláře se zde zaregistrujete nejen k živnosti, ale také také k platbám sociálního a zdravotního pojištění nebo k dani z příjmů.

Podnikat můžete jako OSVČ nebo si založit obchodní společnost. Pokud budete chtít vlastní firmu typu s.r.o. nebo a.s., musíte pokračovat ještě sepsáním společenské smlouvy a zápisem do obchodního rejstříku. Pro začátek je většinou výhodnější působit jako OSVČ a až když se vaše podnikání rozjede a vy máte dostatečnou kapacitu, kterou byste mohli založení firmy věnovat, můžete se do tohoto procesu pustit.

Zdravotní a sociální pojištění

Jakmile zahájíte podnikání, bude se vás týkat nepříjemná povinnost, kterou je placení sociálního a zdravotní pojištění. Záleží však, zda máte podnikání jako hlavní či vedlejší činnost. Pokud ji provozujete jako hlavní, budou minimální odvody vyšší, a to přibližně v částce 3700 Kč dohromady. Týká se vás také povinnost podání daňového přiznání k dani z příjmů do konce měsíce března a měsíc na to podání přehledů na zdravotní pojišťovnu a na okresní správu sociálního zabezpečení.

Daňová evidence nebo výdajové paušály

Hned na začátku podnikání zhodnoťte, zda se vám vyplatí vést daňovou evidenci nebo jestli raději využijete výdajové paušály, které mají jednodušší výpočet a často jsou i výhodnější (například u zemědělské činnosti totiž činí až 80 % z vašich příjmů). Jestliže nevíte, co pro vás bude výhodnější, doporučujeme vám alespoň v prvním roce vést daňovou evidenci a pak vyčíslit, jaký způsob se vyplatí a v tom setrvat, dokud se nezmění okolnosti pro jeho použití.

Jak začít podnikat bez peněz

Ne ke každé činnosti potřebujete kapitál ve výši stovek tisíc korun. Pokud ale máte nějakou finanční rezervu, je to určitě lepší. Předpokládejte, že začátek podnikání není úplně zdarma - že budete potřebovat nějaké základní vybavení do své kanceláře nebo do pracovny doma. Jestliže chcete něco vyrábět či prodávat, neobejdete se ani bez zásob na skladě. Jestliže nemáte vlastní finance, můžete požádat o založení svou rodinu, zajistit si úvěr v bance nebo sehnat soukromého investora, který do vás investuje výměnou za podíl na zisku či za podíl na řízení firmy. Investor je výhodný zejména tehdy, když hledáte nejen kapitál, ale také odbornou pomoc od někoho, kdo již má zkušenosti a kdo vašemu projektu věří.

I když pro vás začátky nejsou jednoduché, nenechte se prvním neúspěchem odradit a své chyby vnímejte spíše jako ponaučení, které vás jen posune dál.